Disket Sürücüsü Sökümü (Videolu Detaylı Anlatım)

Bugün ki dersimiz disket sürücüsünün içinden çıkanları gözlemlemek yani disket sürücüsü sökümünü detaylı ve resimli şekilde anlattık. Eğer sorularınız varsa yorum bölgesinden yorum yapabilirsiniz.

1990’lı senelerın ortalarına kadar çok popüler olan disket sürücüler, yeni taşınabilir kayıt ortamlarının gelişimiyle kullanımları azalmış ve ilk kere 1998 senesinde Macintosh şirketinın iMac modellerinde kullanımdan kaldırılmıştır. Sadece pek çok PC üreticisinin eskiye uyumluluk endişeleri dolayısıyla ve disket sürücülerin hala özel kullanım alanlarının bulunması nedeniyle PC bilgisayarlarda kullanılmaya devam etmektedir.

Malzemeler:

  • Tornavida
  • Makas
  • Kerpeten

 Videolu Anlatım:

Bilgisayarlarda kullanılan manyetik bilgi depolama etrafları disketler üzerinden okuma/yazma harekâtı yapan cihazdır. İngilizce ismi Floppy Disk Drive ‘dır. Büyüyen teknolojiyle beraber kapasite ve sürat olarak antika vaziyetindedir. Fakat yeniden de en yeni bilgisayarlarda dahi bulunur, zira bir bilgisayardan öbürüne anlık dosya aktarımı veya az yer kaplayan belgelerin yedeğini alma, veya Sistem Açılış/Kurtarma Disketi olarak kullanıldığında hala işe yarar.

Disket sürücü yardımcı bellek birimidir. Başlıca özelliği sistemden bağımsız olarak saklanabilmesi ve taşınabilmesidir. Bilgisayara bilgi taşıma ve bilgi alışverişi yapma olanağı sağlar. Bilginin kalıcı olarak depolandığı birimdir.

Disket Sürücüsü Sökme Hakkında Görseller:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir