Windows Aygıt Yöneticisi – Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Windows Aygıt yöneticisi, bilgisayarınızdaki yüklü donanım hakkında daha geniş bir görünüm sunan önemli bir Windows yardımcı programıdır . Ve donanımda gerekli değişiklikleri yapabileceğiniz yer.

Fare , Klavye , USB Aygıtı , Sabit Disk Sürücüsü vb. Yüklü donanımlar aygıt yöneticisi tarafından kontrol edilir ve yönetilir.

Böylece, donanımı yapılandırmak, devre dışı bırakmak veya etkinleştirmek, aralarındaki çatışmayı yönetmek olsun, tümü Aygıt yöneticisine erişerek yönetilebilir .

Aygıt yöneticisi her Windows bilgisayarında bulunur ve varsayılan olarak dahil edilir, bu nedenle bunları ayrı ayrı indirmeniz veya yüklemeniz gerekmez.

Ayrıca, bu Windows yardımcı programı, Windows’un önceki sürümlerinden başlayarak, Windows 95, 98, XP, Vista, Windows 2000, Windows 7, 8 ve en son Windows 10 sürümlerinde bulunur.

Tek yapmanız gereken, Aygıt yöneticisine bilgisayarınızdaki gerekli yerden erişmek ve bu kadar.

Dokunmatik yüzey gibi herhangi bir donanım ile ilgili sorun çalışmıyor, klavye düzgün yanıt vermiyor veya dizüstü bilgisayarınızda ses net değil, hepsi aygıt yöneticisine giderek kontrol edilebilir.

Windows Aygıt Yöneticisi sayısız problemi çözmek için kullanılır. Ancak asıl kullanımları burada belirtilmiştir.

# Windows Aygıt Yöneticisi’nin Kullanımı:

 • Aygıt yöneticisinin ilk kullanımı, bilgisayarınızda herhangi bir donanımın çalışıp çalışmadığını kontrol etmenize izin vermesidir.
 • Ayrıca, bazı donanım yapılandırması yapmanız gerekiyorsa, aynı yardımcı programı kullanabilirsiniz .
 • Sisteminize kurulu her donanımın gelişmiş ayarları ve özellikleri Aygıt Yöneticisi aracılığıyla değiştirilebilir.
 • Buradan herhangi bir aygıt sürücüsünü güncellemeye devam etmeyi tekrar seçebilirsiniz . Herhangi bir donanımın eski olması ve normal çalışma durumuna geri dönmesi için yakında güncellenmesi gerektiğine yardımcı olur. Sürücü yazılımını güncellemeyi seçtiğinizde, internet bağlantısının kullanılabilir olduğundan emin olun. Bu şekilde, belirli bir aygıt için yeni bir sürücü varsa, aygıtın yeni sürücüsü otomatik olarak indirilir ve güncellenir.
 • Fare veya klavye gibi bazı donanımlar beklendiği gibi çalışmadığında, bunları aygıt yöneticisinden kaldırmak çoğu zaman yardımcı olacaktır. Cihaz silinir ve artık çalışmaz. Bununla birlikte, sistem bir kez kapatılıp yeniden başlatıldığında, cihaz yeni donanım olarak bir kez daha algılanacak ve otomatik olarak kurulacaktır.
 • Geri alma sürücüsü, Aygıt yöneticisinde bulunan başka bir seçenektir ve bu seçenek her donanım için geçerli olacaktır. Önceki sürücüye dönmek istediğinizde bu işe gelir. Tüm aygıt sürücüsü, Windows güncellemesiyle otomatik olarak güncellenir. Ancak, yeni bir sürücünün bilgisayarınızla uyumlu olmadığını ve hiç çalışmadığını tespit ederseniz, önceki sürüme geri dönmeyi seçmeniz yeterlidir; sorun büyük olasılıkla çözülecektir.
 • Bilgisayarınıza yeni bir donanım eklediğinizde ve ne yazık ki bu, bilgisayar tarafından tanımlanmadığında, Aygıt Yöneticisi yeniden yardım etmeye gelir. Aygıt yöneticisine gidin ve sürücüyü algılayacak ve burada başka bir sorun yoksa, kuruluma başlayacak olan ‘yeni donanım taraması’ seçeneğini seçin.

 • Bilgisayarla bağlantılarına, türüne veya kullandıkları kaynağa göre yapılan cihazlar, Aygıt Yöneticisi’nde kolayca görüntülenebilir.
 • Sen edebilirsiniz da etkinleştirmek veya buradan herhangi bir cihaz devre dışıgerekirse sadece. 

Yani, bunlar Windows Aygıt Yöneticisi’nin ana kullanımları. Aygıt yöneticisi, bilgisayarınızda yüklü donanımla ilgili sayısız sorunu çözmek için kullanılsa da, bu Aygıt Yöneticisi yardımcı programına erişmeden önce işlemden önce bilmeniz gerekir. Öyleyse, işte bu Aygıt Yöneticisini açma işlemi.

# Aygıt Yöneticisine Erişim İşlemi:💻

Aygıt yöneticisini açmanın başlıca iki kolay yolu vardır. İlk yöntem Denetim Masası üzerinden gerçekleştirilirken, ikinci yöntem komut isteminin açılmasını gerektirir. Her iki işlem de burada ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Yöntem 1: Denetim Masası’ndan

 • İlk önce, Kontrol Panelini açın.
 • Ardından, daha fazla seçenek almak için “Yönetimsel Araçlar” a tıklamanız gerekir .
 • Burada ‘Bilgisayar Yönetimi’ adlı seçeneği arayın ve üzerine çift tıklayın. Bu seçenek sizin için uygun olduğunda, gerekli aygıt sürücülerinde gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

Yöntem 2: Çalıştır komutu aracılığıyla

Bu, Aygıt Yöneticisi’ne erişmenin en kolay ve hızlı yoludur. Komut istemi, her Windows sürümü için aynıdır.

Run Manager üzerinden cihaz yöneticisini aç
 • Önce run komutunu açın, Windows + R Tuşuna basarak açabilirsiniz .
 • Sonra ‘ devmgmt.msc ‘ yazıpTamam’a basın. Aygıt yöneticisini başlatacak.

Şimdi, Windows Aygıt Yöneticisi’ne eriştikten sonra, gerekli görevi tüm aygıt sürücüsünde kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte , bu Aygıt Yöneticisini kullanma süreci burada daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

# Aygıt Yöneticisini Kullanarak Herhangi Bir Donanım Sorununu Çözme:

Aygıt Yöneticisi, aradığınız donanımı bulmayı kolaylaştıran, farklı kategorilerdeki tüm Aygıtların açık bir listesine sahiptir.

Tüm cihazların içinde ne olduğunu görmek için kategoriler daha da genişletilebilir. Bulacağınız kategoriler Ses Girişleri ve Çıkışları, Ekran adaptörü, Disk sürücüleri, Ağ adaptörleri, DVD / CD-ROM sürücüleri, Yazıcılar ve Ses vb.

Kategoriler altında, doğru donanımı bulduktan sonra, sürücüyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için buna çift tıklayın.

Aygıt sürücülerinden herhangi biriyle ilgili bir sorun yaşarsa, sarı renkte ünlem işareti simgesiyle görüntülenecek veya bunun yanında sıra dışı bir simge görüntülenecektir.

Benzer şekilde, daha fazla bilgi edinmek için o aygıt sürücüsüne çift tıklayın. Sorun sizin tarafınızdan bilindiğinde, sorunu çözmek için gereken görev gerçekleştirilebilir.

Sadece ünlem işareti değil, çoğu zaman insanlar da cihazlarını ‘Diğer Cihazlar Kategorisinde’ bulurlar  . Ve yukarıdaki sorunların her ikisinde de, soruna neden olan itici güçlerdir.

Yani, tüm bunlar bilgisayarda önemli bir rol oynayan Windows Aygıt Yöneticisi ile ilgili ve onu kurulu donanımdaki her türlü sorunu çözmek için kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir