Yazıcının İçinden Çıkanlar (Canon Yazıcı Sökümü)

Bugün ki dersimizde yazıcıyı parçalara ayırıcaz. Marka olarak canon yazıcıyı sökücem parçalarına söktükten sonra tekrar birleştiricem bunun için bir video çektim. İlk önce yazıcı nedir onunla başlıyalım.

Daktilo cihazı eşi olan bu cins ilk yazıcı cinsidir. Şahsiyetlerin daktilodaki gibi baskı şeridi üzerinden baskı civarına aktarılması usulü ile çalışırlar. İlk misalleri tamamen daktilo yapısında olan bu cins yazıcıların daha sonraları bir satırı bir kezde basan, üzerinde tüm yazı kişiliklerinin yer aldığı döner silindirlerin bulunduğu cinsleri de üretilmiştir. Karışık elektromekanik yapıları, düşük süratleri ve hudutlu grafik baskı yetenekleri nedeniyle günümüzde hala kullanılmaya devam edilmektedir.

Bilgisayardan gelen sinyaller lazer desteği ile ışığa duyarlı baskı silindiri davul-drum üzerine çizilir. Bu harekât baskı silindirinin çizilen bölgelerinin sakin elektrikle yüklenmesini sağlar. Silindir üzerindeki sakin elektrikel yüklü alanlara baskı tozu parçacıkları toner yapışır. Yapışan baskı tozu, dönmekte olan baskı silidiri tarafından baskı civarına genellikle kâğıt aktarılır. Baskı tozunun baskı civarına sabitlenmesi için 100 ile 150 derece civarında  sabitleme silindirleri arasından hızlı bir şekilde geçirilir ve hava üflenerek baskı işlemi tamamlanmış olur.

Yazıcının Sökümü Videolu Anlatım:

Malzemeler:

  • Tornavida
  • Yan keski

Canon Yazıcı Sökümü hakkında görseller:

 

Sorularınız için yorum bölgesinden sorularınızı sorabilir yada iletişim formundan bizle iletişime geçebilirsiniz. Diğer derslerimizde görüşmek üzere..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir